یه پست ویژه برای مخاطبان ویژه
ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱٢/۱۸   کلمات کلیدی:

عزیز من شما اگه اینجا میای که ببینی اینور خوبه یا اونور دیگه اینجا نیا! هیچ جای دنیا مدینه فاضله نیست و هیچ کس نمی تونه بگه فلان جا خوب مطلقه و جای دیگه بد مطلق. هرجایی خوبی و بدی خودش رو داره. من الان دارم در مورد گذشته می نویسم و هنوز به زمان حال نرسیدم. من زمانی اومدم استرالیا که تازه زایمان کرده بودم و افسردگی داشتم و با اومدنم به اینجا و تنها شدنم این موضوع خیلی اذیتم کرد. الانم هرگز ننوشتم اینجا بده یا ایران بده یا هرچیز دیگه. من صرفا از تنهایی گله کردم آیا شما رو تنها ببرن تو بهشت ول کنن بهت خوش میگذره؟ در حال حاضر خیلی مخاطب دارم که تو استرالیا هستن و دارن این وبلاگ رو می خونن هیچ کدوم تا به حال نوشته های من رو متناقض با واقعیت قلمداد نکردن. شما می تونی یه سفر بری خارج از ایران زندگی کنی ، زندگی کنی نه اینکه بری تو یه هتل بخوری و بخوابی و تفریح کنی! اون وقت بیای بگی من دارم منفی بافی می کنم یا نه! هر کی بهت گفته اون ور دنیا حلوا خیرات می کنن و می خوابوننت تو پر قو و بادت میزنن و دولت قولپ قولپ پول میریزه تو حلقت و حور و پری دور تا دورت رو گرفتن دروغ بهت گفته عزیزم. واقعیت اینی که من دارم می نویسم زندگی هیچ جای دنیا راحت نیست ، همه جا باید کار کنی و زحمت بکشی و یه سری از مشکلات رو تحمل کنی ، هر کسی هم مشکلات خاص خودش رو داره.

 من هم خوبیها رو گفتم هم بدیها رو ،‌من نوشتم که چقدر رفتار آدمها اینجا با ایران فرق داره نوشتم چقدر اینجا احترام و آزادی هست نوشتم چقدر وضعیت بیمارستانها با ایران فرق داره و چقدر اینجا با یه انسان مثل انسان رفتار می کنن ، بعد هم نوشتم که چقدر اختلاف فرهنگی داریم و اختلاف فرهنگی به این معنی نیست که کی خوبه و کی بده! عادات خورد و خوراک و خواب و لباس پوشیدن و کلا همه چیز ما با اونا فرق می کنه و فکر نمی کنم این موضوعی باشه که بشه گفت کدوم بهتره! شاید از نظر شما اون فرهنگها غلط باشه و از نظر اونها هم فرهنگ ما غلط باشه ولی این دلیل بر خوبی و بدی نیست.

بازم هم میگم من هرگز نگفتم اینجا بده و ایران خوبه و یا برعکس خوب و بد مطلق وجود نداره! من از تنهایی خودم گفتم ،‌ هر کسی مهاجرت کرده باشه می تونه این حس من رو درک کنه و شمایی که ور دل مامان جونت نشستی قائدتا حرف من و نمی فهمی و میای اینجا برای من کامنت های رنگارنگ میذاری! 

 بعضی ها هم هی میان کامنت میذارن که اروپا بهتره اینجاش قشنگ تره اونجاش با اینجاش فرق می کنه و از این حرفها والا من خبر از اروپا هم به عینه دارم و لازم ندارم شما بیای بگی کجا بهتره و کجا بدتر. نصف فک و فامیل من ساکن اروپا هستن و حداقلش اینه که می دونم خود اروپایی ها اینجا رو پاتق کردن و اگه اروپا خیلی خیلی بهتر بود اونا بیکار نبودن بیان اینجا خودشون رو علاف کنن!

انرژی هم همه جای دنیا گرونه همونطور که الان دارن تو ایران هم گرونش می کنن و دیر یا زود می فهمی که به جای اینکه بخاری رو زیاد کنی و در و پنجره و باز بذاری باید لباس بپوشی و تا حد امکان سرما و گرما رو تحمل کنی! اینم چیزیه که خاص اینجا نیست و همه جا همینه. اینی که من نوشتم که اینجا باید از سرما و گرما کلافه باشی به این معنی نیست که اینجا رفاه وجود نداره به این معنی که تو ایران یاد نگرفتیم چطوری انرژی رو استفاده کنیم و برای بازگشتن زائرین و دهه فجر و ولادت ها و اعیاد مذهبی همه جا رو آذین میبندیم و بعد قطعی برق رو هم با جون و دل می خریم! ولی اینجا هرگز قطعی برق معنا نداره.

وقتی تمام خاطرات خوبت رو جا میذاری و میری یه جا که باهاش غریبه ایی هر چقدر هم خوبی داشته باشه دلت تنگ میشه ، هوای ولایت به سرت میزنه ،‌ ناخوداگاه مقایسه می کنی چیزایی رو که داشتی و به خاطر اومدن به اینجا حالا نداری هر چند که به جاش چیزای دیگه ایی به دست اورده باشی ولی بعضی چیزا هستن که هیچی جاش رو نمی تونه بگیره مثل محبت مادری ، مثل خانواده ،‌ مثل پدری که مثل یه درخت تنومند پشتت بوده و حالا کمبودش رو حس می کنی ،‌ مثل زمانیکه با همسرت حرفت میشه ولی میدونی که غیر از اون هیچ کسی رو نداری و باید کوتاه بیای!  شاید اگه خانواده ام اینجا بودن یه جور دیگه به قضیه نگاه می کردم نمی دونم.

من فکر نمی کردم که لازم باشه همه چیز رو تفکیک کنم و دونه دونه توضیح بدم ولی ظاهرا یه عده  خاصی قدرت تشخیص ندارم و من مجبور شدم براشون بشکافم.

خیلی ها هستن که میان و بعد از سیتی زن شدن برمیگردن ، خیلی ها هستن که به سال نکشیده برمی گردن و ماه پیش هم یه نمونه داشتیم که اومد یه هفته موند و برگشت! خیلی ها هم سی ساله اینجا هستن و حتی محض تجدید خاطره هم برنگشتن ایران!!!

در آخر هم حرف من به هر کسی که قصد مهاجرت داره اینه که اول هدفت رو از اومدن معلوم کن اگه از رو شکم سیری و دلخوشی می خوای مهارجرت کنی هرگز نکن ، اگه هیچ مشکلی تو وطنت نداری و از همه چیز راضی هستی خودت رو به زحمت ننداز . اگه خونه خوب داری ، شغل خوب داری تفریح و گردشت به راهه و مشکلی با دو * لت نداری تن به غربت نده.....

پ . ن : می دونم این پست رو خیلی آشفته نوشتم ،‌دلیلش اینه که الان خودم خیلی آشفته هستم .